I-65 over Bike Trail (former Rr)
Fair Condition61 years old78,895 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.7 Mi N US 45 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Bike Trail (former Rr) |
| Coordinates | 30.74825, -88.09913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 229.0 ft (69.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 161.4 ft (49.2 m) |
| Deck Area | 3434.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78,895 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015503 |