SH 69 over Ridenbaugh Canal
Fair Condition36 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 2.2 S. Meridian |
| Carries | SH 69 |
| Crosses | Ridenbaugh Canal |
| Coordinates | 43.57453, -116.39386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Area | 352.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015140 |