SH 69 over Ten Mile Creek
Fair Condition63 years old49,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 1.0 S. Meridian |
| Carries | SH 69 |
| Crosses | Ten Mile Creek |
| Coordinates | 43.59144, -116.39373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 163.7 ft (49.9 m) |
| Deck Area | 319.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,500 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015150 |