SH 69;meridian RD over I 84;sh 69 Meridian Ic
Good Condition11 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Meridian Scl |
| Carries | SH 69;meridian RD |
| Crosses | I 84;sh 69 Meridian Ic |
| Coordinates | 43.59319, -116.39374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 93.5 ft (28.5 m) |
| Deck Width | 258.9 ft (78.9 m) |
| Deck Area | 4,734 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015156 |