I65 Sbl over Catoma Creek
Fair Condition60 years old32,555 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Montgomery |
| Location | 1.4 Mi.s.of Sou.blvd. |
| Carries | I65 Sbl |
| Crosses | Catoma Creek |
| Coordinates | 32.31538, -86.33687 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 991.1 ft (302.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 6525.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,555 (2013) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015506 |