I65 Sbl / Nbl over US 82
Fair Condition59 years old32,555 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Montgomery |
| Location | I65 And Al 6 Interchange |
| Carries | I65 Sbl / Nbl |
| Crosses | US 82 |
| Coordinates | 32.32667, -86.33500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.8 ft (67.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 110.9 ft (33.8 m) |
| Deck Area | 2295.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,555 (2013) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 009276 |