I 84 Ebl over SE 9th Avenue Gs
Good Condition65 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Payette |
| Location | 11.3 W. Caldwell |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | SE 9th Avenue Gs |
| Coordinates | 43.84343, -116.76493 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 106.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015385 |