I 84 over Farmers Sebree Canal
Fair Condition46 years old53,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell |
| Carries | I 84 |
| Crosses | Farmers Sebree Canal |
| Coordinates | 43.68584, -116.69027 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Area | 570.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,500 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015480 |