I 84 ;us 20-26 over Boise River;caldwell Br.
Fair Condition43 years old53,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell |
| Carries | I 84 ;us 20-26 |
| Crosses | Boise River;caldwell Br. |
| Coordinates | 43.68139, -116.68972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 295.9 ft (90.2 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 89.6 ft (27.3 m) |
| Deck Area | 2462.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,500 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015490 |