I84 Ebl Wbl over Notus Canal
Good Condition4 years old68,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell |
| Carries | I84 Ebl Wbl |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.63478, -116.63339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 154.9 ft (47.2 m) |
| Deck Area | 372.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68,000 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015546 |