I 84 Ebl Wbl over Sma 7923; Linden Road Gs
Good Condition4 years old68,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Caldwell; E Linden RD |
| Carries | I 84 Ebl Wbl |
| Crosses | Sma 7923; Linden Road Gs |
| Coordinates | 43.64844, -116.65014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Width | 127.0 ft (38.7 m) |
| Deck Area | 944.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68,000 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015536 |