I 84 Ebl over Uprr
Good Condition15 years old55,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa Ncl |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | Uprr |
| Coordinates | 43.59806, -116.54389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 815.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,500 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015606 |