Stc 8433;11th AVE over Phyllis Cnl;11th AVE Ext
Fair Condition32 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa |
| Carries | Stc 8433;11th AVE |
| Crosses | Phyllis Cnl;11th AVE Ext |
| Coordinates | 43.60822, -116.53231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 156.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027342 |