I 84 Ebl over Uprr; Gowen Spur
Good Condition11 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Boise Scl |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | Uprr; Gowen Spur |
| Coordinates | 43.56364, -116.19106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 802.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015751 |