I 84 Wbl over Uprr; Gowen Spur
Good Condition11 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | Boise Scl |
| Carries | I 84 Wbl |
| Crosses | Uprr; Gowen Spur |
| Coordinates | 43.56340, -116.19024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 116.1 ft (35.4 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 704.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015756 |