I 84 Wbl over Kuna Rd; Blacks Creek RD
Fair Condition6 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 9.2 E. Boise Ecl |
| Carries | I 84 Wbl |
| Crosses | Kuna Rd; Blacks Creek RD |
| Coordinates | 43.46317, -116.09183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 648.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2023) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015781 |