Sma 9423;eisenman over I 84;isaacs Canyon Ic
Good Condition29 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 3.0 E. Boise |
| Carries | Sma 9423;eisenman |
| Crosses | I 84;isaacs Canyon Ic |
| Coordinates | 43.50761, -116.14350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 271.7 ft (82.8 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 2376.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015778 |