Sugar CR Est RD over Cairo Branch
Fair Condition30 years old40 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec24 T2s R6w |
| Carries | Sugar CR Est RD |
| Crosses | Cairo Branch |
| Coordinates | 34.85725, -87.12048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2015) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015731 |