Baker Hill RD over Big CR
Good Condition54 years old1,560 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec25 T2s R6w |
| Carries | Baker Hill RD |
| Crosses | Big CR |
| Coordinates | 34.84380, -87.10640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 124.0 ft (37.8 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 366.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,560 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010756 |