S. Cemetery Road over Willow Creek
Good Condition5 years old25 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 0.6 W. 0.2 S. Middleton |
| Carries | S. Cemetery Road |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.70317, -116.63217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 623.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027328 |