Stc7817;concord ST over Willow Creek
Good Condition39 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | Middleton Ncl |
| Carries | Stc7817;concord ST |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 43.71150, -116.62564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027295 |