Stc 3799;ustick RD over Phyllis Canal
Fair Condition61 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 3.8 N. 2.5 E. Nampa |
| Carries | Stc 3799;ustick RD |
| Crosses | Phyllis Canal |
| Coordinates | 43.63419, -116.51228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 127.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027510 |