Sand Hollow Road over I 84;sand Hollow RD Gs
Fair Condition64 years old30,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 6.3 W. Caldwell |
| Carries | Sand Hollow Road |
| Crosses | I 84;sand Hollow RD Gs |
| Coordinates | 43.77725, -116.72553 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 604.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,500 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027580 |