Stc3780;w Galloway over Notus Canal
Good Condition57 years old410 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.7 N. 2.4 E. Notus |
| Carries | Stc3780;w Galloway |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.74911, -116.75281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 66.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 410 (2023) |
| Truck Traffic | 46% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027090 |