Fs Route No. 413 over Copper Creek
Fair Condition51 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | Copper Creek |
| Carries | Fs Route No. 413 |
| Crosses | Copper Creek |
| Coordinates | 47.65811, -116.39704 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 63.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010403000000149 |