Fs Route No. 209 over Laverne Creek
Good Condition29 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | Laverne Creek |
| Carries | Fs Route No. 209 |
| Crosses | Laverne Creek |
| Coordinates | 47.70647, -116.37771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.3 ft (12.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 114.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010403000000235 |