Fs Route No. 490 over Boulder Creek
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Boulder Creek |
| Carries | Fs Route No. 490 |
| Crosses | Boulder Creek |
| Coordinates | 47.21377, -115.99209 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 77 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000133 |