Fs Route No. 396 over Marble Creek
Good Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Shoshone |
| Location | Marble Creek |
| Carries | Fs Route No. 396 |
| Crosses | Marble Creek |
| Coordinates | 47.22724, -116.02061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 170.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000000156 |