Fs Route No. 447 over E.f. Emerald Creek
Good Condition2 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Benewah |
| Location | East Fork Emerald Creek |
| Carries | Fs Route No. 447 |
| Crosses | E.f. Emerald Creek |
| Coordinates | 47.01695, -116.33050 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 (reconstructed 2075) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000036354 |