Fs Route No. 447 over Emerald Creek
Good Condition2 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Benewah |
| Location | Emerald Creek |
| Carries | Fs Route No. 447 |
| Crosses | Emerald Creek |
| Coordinates | 46.99934, -116.35933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 (reconstructed 2075) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010404000036355 |