Fs Route No. 448 over Round Prairie Creek
Good Condition48 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Round Prairie Creek |
| Carries | Fs Route No. 448 |
| Crosses | Round Prairie Creek |
| Coordinates | 48.96671, -116.21564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 54.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000016 |