Hellroaring Ridge over Hellroaring Creek
Good Condition9 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Hellroaring Creek Xing |
| Carries | Hellroaring Ridge |
| Crosses | Hellroaring Creek |
| Coordinates | 48.91292, -116.25384 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000024408 |