Fs Route #2646 over Snow Creek
Good Condition46 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | 10 Mi. From Bonners Ferry |
| Carries | Fs Route #2646 |
| Crosses | Snow Creek |
| Coordinates | 48.68139, -116.45180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 59.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000037 |