Fs Route No. 1309 over Myrtle Creek
Good Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Myrtle Creek |
| Carries | Fs Route No. 1309 |
| Crosses | Myrtle Creek |
| Coordinates | 48.72376, -116.53301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 53.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000001034 |