Fs Route No. 2450 over Blue Joe Creek
Poor Condition73 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Blue Joe Creek |
| Carries | Fs Route No. 2450 |
| Crosses | Blue Joe Creek |
| Coordinates | 48.99930, -116.82852 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.6 ft (8.1 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 38.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000041 |