Fs Route No. 1009 over Grass Creek
Poor Condition54 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Grass CR |
| Carries | Fs Route No. 1009 |
| Crosses | Grass Creek |
| Coordinates | 48.97232, -116.81581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 65.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000083 |