Fs Route No. 633 over Peak Creek
Fair Condition71 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Peak Creek |
| Carries | Fs Route No. 633 |
| Crosses | Peak Creek |
| Coordinates | 48.72421, -116.62028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 40.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000123 |