Fs Route No. 427 over Boulder CR Callahan
Poor Condition65 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Boulder Creek |
| Carries | Fs Route No. 427 |
| Crosses | Boulder CR Callahan |
| Coordinates | 48.55409, -116.22659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 46.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000147 |