Fs Route No. 628 over Boulder Creek
Fair Condition45 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Boulder Creek |
| Carries | Fs Route No. 628 |
| Crosses | Boulder Creek |
| Coordinates | 48.58671, -116.14568 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 60.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000001031 |