Fs Route No. 314 over Boulder Creek
Fair Condition69 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Boulder Creek |
| Carries | Fs Route No. 314 |
| Crosses | Boulder Creek |
| Coordinates | 48.60186, -116.08369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.6 ft (14.2 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 66.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000001067 |