Fs Route 1013 over Upper Priest River
Fair Condition61 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Upper Priest River |
| Carries | Fs Route 1013 |
| Crosses | Upper Priest River |
| Coordinates | 48.82092, -116.97385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 246.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000000074 |