Fs Route No. 1013 over Cedar Creek
Fair Condition62 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | Cedar Creek |
| Carries | Fs Route No. 1013 |
| Crosses | Cedar Creek |
| Coordinates | 48.84126, -116.95157 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.4 ft (11.1 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 86.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000001049 |