No Data Entered over Orofino Creek
Fair Condition74 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Rosebud Bridge |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Orofino Creek |
| Coordinates | 46.46439, -115.72446 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 52 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 920 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000038 |