No Data Entered over Orofino Creek
Poor Condition68 years old140 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Mill Pond |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Orofino Creek |
| Coordinates | 46.47136, -115.79636 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (1981) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000114 |