Fdr 555 over Weitas Creek
Good Condition41 years old10 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Weitas Guard Station |
| Carries | Fdr 555 |
| Crosses | Weitas Creek |
| Coordinates | 46.57558, -115.39522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.7 ft (30.7 m) |
| Max Span | 99.4 ft (30.3 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 153.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000059 |