Fdr 105 over Nf Clearwater River
Fair Condition89 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Weitas Creek & Nf Clw Riv |
| Carries | Fdr 105 |
| Crosses | Nf Clearwater River |
| Coordinates | 46.63684, -115.43256 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 397.0 ft (121 m) |
| Max Span | 175.9 ft (53.6 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 556.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000100 |