Fdr 500 over Eldorado Creek
Poor Condition59 years old99 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 32 Miles From Kamiah Id |
| Carries | Fdr 500 |
| Crosses | Eldorado Creek |
| Coordinates | 46.29929, -115.64597 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 47.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 99 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000001010 |