Fs Road 5112 over Lolo Creek
Good Condition16 years old10 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Bradford Bridge |
| Carries | Fs Road 5112 |
| Crosses | Lolo Creek |
| Coordinates | 46.29800, -115.74943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 147.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000014275 |