Fdr 381 over Palouse River
Good Condition47 years old15 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Latah |
| Location | 13 Miles From Potlatch Id |
| Carries | Fdr 381 |
| Crosses | Palouse River |
| Coordinates | 46.95610, -116.60056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010502000000043 |