Fdr 447 over Nf Palouse River
Good Condition28 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Latah |
| Location | 17 Miles From Potlatch Id |
| Carries | Fdr 447 |
| Crosses | Nf Palouse River |
| Coordinates | 46.95826, -116.59964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 90.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010502000000078 |